Žárové zinkování vs. galvanické
Obecně je tedy výsledkem zinkování dlouhodobá ochrana spodního materiálu, a to převážně před korozí či jiným okolním vlivem. Tato metoda ochrany výrazně prodlužuje životnost materiálu a zachovává beze změny jeho vlastnosti a odolnost. Zmíněné dva druhy provedení jsou tzv. žárové zinkování a galvanické zinkování. Pojďme si je oba představit.
Žárové zinkování neboli zinkování ponorem
Tento proces zinkování probíhá tak, že se požadovaný ocelový výrobek ponoří do 450 °C horkého roztaveného zinku. Metoda skýtá výhodu v tom, že se takto dají bez problému upravovat i rozměrnější výrobky. Problém nečiní ani technicky členitější výrobky, tekutina pronikne i do hůře přístupných míst..
Ponorem do roztaveného zinku vznikne na povrchu oceli nejprve slitina těchto dvou materiálů, následovaná vrstvou čistého zinku. Ten korozi sice podléhat může, avšak spodní vrstvy zůstanou neporušeny. Úbytek materiálu je navíc tak minimální, že se nemusíte zabývat ani jeho obnovou.
Další výhody žárového zinkování:
- dosud nepřekonaná metoda zinkování
- odolná i proti mechanickému poškození
- bezproblémová snášenlivost s dalšími povlaky
- nízké pořizovací náklady
Galvanické zinkování
Zinkování galvanické probíhá procesem elektrolytické reakce, proto ho můžeme nazývat i jako elektrolytické zinkování. Obecně je tento způsob ochrany ve výsledku slabší v odolnosti proti povětrnostním vlivům. Proto je vhodné takto upravené výrobky nevystavovat vnějším vlivům a užívat je pouze v interiéru.
Aby nedošlo k poškození zinkové vrstvy, dochází jestě k tzv. chromátování, které vrstvu ochrání při manipulaci a skladování.
Jak vše probíhá?
Očištěný a odmaštěný ocelový výrobek (katoda) se zavěsí do elektrolytu neboli zinečnaté soli. Následně se zapojí ke zdroji stejnosměrného proudu. Po zapojení se začne z přidaných desek čistého zinku (anoda) rozpouštět čistý zinek a putuje ke katodě, kde se začne vylučovat na jejím povrchu.
Výhody galvanického zinkování
- elektrochemická ochrana materiálu
- odolnost vůči abrazivnímu působení
- hezčí povrch, než u žárového zinkování
- slabá vrstva zinku vhodná k dalším úpravám
Závěrem tedy můžeme konstatovat, že žárové zinkování užíváme v případě výrobků, které budou vystaveny vnějším vlivům podnebí, kdežto galvanické v připadě výrobků, s vyššími nároky na estetický vzhled a spíše do vnitřních prostor.